понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą również za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenia z plastyku sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których ekspresowo wzrastają oraz mocno gęstnieją. Wiele wdzięku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, tymczasem wymagają również dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z Winylu zdołają być bardzo cienkie, chociaż trzeba je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий